Пређи на садржај

Фудбал у Грчкој

С Википедије, слободне енциклопедије

Фудбал је у Грчкој један од најпопуларнијих спортова.

Мушка фудбалска репрезентација

[уреди | уреди извор]
Тим Грчке на пријатељској утакмици против Аустрије 14. августа 2013. године.

Наступили су три пута на Светском првенству, први пут 1994. године у САД. Најбољи резултат репрезентација је остварила пласманом у осмину финала на Светском првенству у Бразилу 2014. године. Меч осмине финала су изгубили од Костарике након извођења једанаестераца, било је 1:1 у регуларном делу.

Прво појављивање Грчке на великим такмичењима је било на Европском првенству 1980. у Италији, али су били без победе до првог сусрета на Европском првенству 2004. у Португалу када су поразили домаћина Португал резултатом 2:1. Грчка је изненађујуће освојила првенство, победивши у четвртфиналу браниоца титуле Французе, фаворизовану Чешку у полуфиналу и Португал у финалу голом Ангелоса Харистеаса. У групној фази су остварили по једну победу, нерешено и пораз.[1] Кладионице су пре првенства Грцима давале врло мале шансе да освоје трофеј. Док су једни оспоравали титулу због одбрамбено оријентисане и неатрактивне игре, други су славили селектора Немца Ота Рехагела, који је постао грчки национални јунак. Рехагел је постао први страни тренер неке репрезентације који је освојио Европско првенство.[2] Тадашњи капитен репрезентације Теодорос Загоракис је био проглашен за најбољег играча финалне утакмице и на првенству.

Грчка је једна од десет националних тимова који су били победници Европског првенства у фудбалу. Поред тог успеха, остварили су један пласман у четвртфинале осам година касније на првенству које је одржано у Пољској и Украјини. Од тријумфа у Португалу 2004, грчка репрезентација се квалификовала на наредна четири од седам завршних такмичења, закључно са Светским првенством 2018. године у Русији.

Године 2005. учествовали су на Купу конфедерација у Немачкој, али без запаженијег резултата. Највиши пласман Грчке на Фифиној ранг-листи је осмо место у априлу 2008. године.[3] Утакмице као домаћин углавном игра на стадиону Караискакис у Пиреју. Највише наступа у репрезентацији има Јоргос Карагунис са 139 одиграних утакмица, а најбољи стрелац је Никос Анастопулос са 29 постигнутих голова.[4][5]

Ривалство Панатинаикоса и Олимпијакоса

[уреди | уреди извор]

Панатинаикос је основан 1908. у центру Атине, и представљао је вишу класу града. Олимпијакос је основан 1925. у Пиреју, атинској луци, и тако је привукао присталице из радничке класе. Ове разлике у класама су допринеле још већој нетрпељивости ова два клуба. Данас, навијачи оба клуба су скоро једнаки о том питању.

Олимпијакос и Панатинаикос имају бројне навијаче који их прате у домаћим и међународним утакмицама. Хулиганство је све чешћа појава између њихових навијача у последњих неколико година, укључујући од разбијања седишта на стадиону, туча, ватромета до немира на улицама.[6] Инциденти су најчешћи пре и после дербија, као што је то било 29. марта 2007. када је на смрт избоден 22-годишњи Михалис Филопулос, навијач Панатинаикоса, пред утакмицу женских одбојкашких екипа између ова два клуба. Тај догађај је изазвао велико изненађење у Грчкој, и наредне две недеље све спортске манифестације су биле отказане.

Олимпијакос је најуспешнији фудбалски клуб у Грчкој, има 81 званичних титула, док Панатинаикос има 43. Такође је Олимпијакос успешнији у међусобним дуелима. Оба клуба су по једанпут освојила Балкански куп.

Олимпијакос је постао први и једини грчки тим који је подигао трофеј УЕФА, освојивши Лигу конференције Европе у сезони 2023–24, савладавши Фиорентину у финалу. Поред тога, омладински тим Олимпијакоса освојио је УЕФА омладинску лигу у истој сезони, победивши Милан у финалу.[7]

Такмичења

[уреди | уреди извор]

Управно тело фудбала у Грчкој је фудбалски савез Грчке, који управља следећим такмичењима и тимовима:

Мушкарци

[уреди | уреди извор]

Мушкарци

[уреди | уреди извор]

Репрезентације

[уреди | уреди извор]

Мушкарци

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „EURO 2004 Final tournament - Group stage”. uefa.com. Приступљено 28. 10. 2017. 
  2. ^ „Evropski šampionat u fudbalu 2004-06-12”. VOA. Приступљено 26. 10. 2017. 
  3. ^ „Greece Men's Ranking — Details and Ranking History”. FIFA. Архивирано из оригинала 29. 10. 2017. г. Приступљено 31. 10. 2017. 
  4. ^ „Greece - Record International Players”. rsssf.com. Приступљено 29. 12. 2016. 
  5. ^ „The Greek National Soccer Team”. agonasport.com. Архивирано из оригинала 30. 10. 2017. г. Приступљено 6. 11. 2017. 
  6. ^ Greatest Football Rivalries Архивирано на сајту Wayback Machine (30. октобар 2012), Приступљено 1. 4. 2013.
  7. ^ https://www.uefa.com/uefayouthleague/news/028c-1ab73490caae-cd14702c4161-1000--olympiacos-feat-2023-24-uefa-youth-league-at-a-glance/

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]